Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Google algoritmaları Panda güncellemesi öncesinde site içeriklerinden ziyade sitenin sahip olduğu backlinklere önem veriyordu. Panda ile birlikte içerikler de en az backlink kadar önemli hale geldi. SEO uyumlu içerik; arama motorlarının yönlendirdiği trafikten faydalanmak amaçlı oluşturulan yazı ve görsel öğeler içeren web içerikleridir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?

SEO uyumlu içerik oluşturmanın 3 temel adımı vardır.
İlk adım; amaç hakikaten insanlara fayda sağlamak olmalıdır. Fayda yetkinliği yüksek bir içerik sunulması için hem metin ve hem de görsellerin özgün ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Yani öncelikli amaç Google ‘ı memnun etmek değil önce ziyaretçiyi memnun etmektir.
2.adım; içeriğin maksimum fayda odaklı ve SEO uyumlu olması için kelime analizi yapılarak doğru anahtar kelimeler tespit edilmelidir. 3.adım; tespit edilen bu anahtar kelimeler üzerine içerik hazırlama çalışması yapılmalıdır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Oluşturulur?


Doğru anahtar kelimelerin tespit edilmesi için en ideal araç Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısıdır. Bu araç konu ile ilgili anahtar kelimelerin ne ölçüde arandığını rakamsal olarak verir ve bu sayede içerik oluşturmadan önce o içeriğin ne kadar ziyaretçi alabileceğini öğrenmek mümkün olur. Bunun için Google Adwords hesabına girilir, Araçlar -> Anahtar Kelime Planlayıcısı açılır, Arama hacmi verilerini ve trendlerini alın tıklanır, Aranma hacmi öğrenilmek istenen anahtar kelime yazılarak, hedef lokasyon ve tarih aralığı seçilip, arama hacmini al butonu tıklanır.

Google ve diğer arama motorlarında yapılan arama sonuçlarından gelen hitler genelde alt sayfalardan gelmektedir. Yani güçlü içeriğe sahip alt sayfalar kendisiyle ilgili aramalarda siteyi üst sıralara çıkaracak ana etkendir. Güçlü içerik nasıl olur sorusuna verilecek en doğru cevap “özgün içerik” olacaktır. Özgün içerik sadece metnin veya görsellerin özgün olması demek değildir. Etiketler ve başlık ile resimlerin isimleri ve alt etiketlerinin özgün olması gerekir ve bu da SEO’ya çok ciddi katkı sağlar.

İçerikte konu ve anlam bütünlüğü çok önemlidir. Etiketler, meta açıklamalar ve konu başlığı içerik ile doğrudan ilgili olmalıdır. İçerikte düzgün Türkçe yani yazı dili kullanılmalı ve imlâ kurallarına azami dikkat edilmelidir. Özensiz yazılardaki harf hataları arama motorlarınca tespit edilir ve site için olumsuz değerlendirilir. İçerikteki anahtar kelime yoğunluğu max. %6’yı geçerse bu sayfa sitenin spam filtresine girmesine neden olabilir.

İçerikteki anahtar kelime yoğunluğu o kelimenin rekabet düzeyine bağlıdır. Örneğin “otomobil” kelimesi ile “vites kutusu yağı” arasında dağlar kadar fark vardır. Rekabet ne kadar yüksekse o kelime için yapılan SEO çalışmaları da o kadar yavaş ve hassas yürütülmelidir. Anahtar kelime yoğunluğu şu 3 kritere bağlıdır: Anahtar kelimenin SEO rekabet düzeyi, Sitenin backlink kalitesi ve Sitenin yaşı Rekabeti yüksek kelimeler için yoğunluk oranı %2-3 geçmemelidir. Rekabet olmayan kelimeler için anahtar kelime yoğunluğu max. %6 olabilir. Dikkat edilmezse site o sayfa yüzünden spam filtresine girebilir.

Site içindeki içerikler birbirinden farklı olmalıdır. Aynı konu sitede birden fazla sayfada geçiyorsa bu sayfaların benzerlik oranı %40 ın altında kalmalıdır. Yazı içindeki anahtar kelimeler, etiketler ve kategoriler aynı oldu ğunda benzerlik oranı % 60’ları bulur, bu ise hiç ama hiç istenilmeyen bir durumdur. Ayrıca aşağıdaki unsurların da azami ölçüde birbirinden farklı olmasına özen gösterilmelidir. Alt etiketleri Her resim için kullanılan alt etiketi farklı olmalıdır

Title

Her sayfa için kullanılan ba şlık farklı olmalıdır.

Metalar
Her sayfa için kullanılan meta description ve meta keywords farklı olmalıdır.

Resim isimleri
Her resim ismi farklı olmalıdır. Örne ğin saat.jpg varsa saat.gif yerine yenisaat.gif ismi daha do ğru bir isimlendirmedir

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">