Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

SEO Nedir?

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” olarak geçen bir online pazarlama tekniğinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye çevirisi “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklindedir. SEO günümüzde interneti etkili bir tanıtım ve satış mecrası olarak kullanmak isteyen kurum ve şirketler için vazgeçilmez hale gelmiştir. SEO en yenilikçi dijital pazarlama stratejisi ve online pazarlama araçlarından biri olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan bir öneme sahiptir.
seo-nedir

Temel olarak web sitelerinin, başta Google olmak üzere Yandex, Bing vb. arama motorlarının, arama kriterlerine uyumlu hale getirilmesi işi SEO olarak isimlendirilmektedir. Diğer bir deyişle sitelerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesidir. Marka bilinirliğini oluşturmak, artırmak ve sürdürmek isteyen, daha fazla insana ulaşmaya
çalışan ve ürün satışlarında yükselişi hedefleyen firmalar için internette bulunabilirlik artık gerekli, hatta zorunlu hale gelmiştir.

Firma web sitesinin sektörel kelimelerde üst sıralarda yer alıp daha fazla ziyaretçi ve müşteri elde etmesini sağlayan yatırım maliyeti en düşük ve ticari geri dönüşü en yüksek dijital bir reklam stratejisidir.

Saydığımız bu amaçlara hizmet eden en popüler ve etkili mecralardan birisi arama motorları, en önemli kaynak ise arama trafiğidir. Arama motoru trafiği, organik trafik ve ücretli trafik (Google Adwords vb.) olarak ikiye ayrılır. SEO çalışması, web sitelerinin organik -yani ücretsiz ve doğal- trafiklerini artırmalarına yardımcı olur. Siteye kaliteli trafik getiren ve geri dönüşüm oranlarını yükselten de, genellikle bu organik ziyaretçilerdir.

Organik arama trafiğini artırmanın başlıca yolu web sitesinin, ilgili aramalarda özellikle en gelişmiş arama motoru olan Google da ve Yandex, Bing gibi bilinen diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almasıdır. Üst sıralar, öncelikle ilk sayfa, sonrasında ise ilk 5 hatta ilk 3’tür. Bu başarıyı sağlamanın ilk adımı ise web sitesine yönelik yapılacak SEO çalışmasıdır.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">