Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

PhpMyAdmin ile 2mb’ dan büyük boyutlu dosyaları içe aktarmak

Veritabanı tablolarınıza veri girişi yapıldıkça veritabanı boyutunuz büyümeye başlayacaktır. Birde hatalı bir planlama yapmış ve geri dönüş yapamıyorsanız yanlış değerlendirilmiş alan türleri ve tekrarlı veriler veritabanınızın şişmesine sebep olacaktır. Planlamanızı dört dörtlük yapsanız bile zaman zaman onbinlerce satır hatta yüzbinlerce satır verileriniz olabilir ve buda büyük boyutta bir veritabanı dosyası anlamına gelir.

Veritabanınızın yedeğini alırken download işlemi yaptınız için herhangi bir sorunla karşılaşmamanız muhtemel ancak yedeğinizi geri yüklerken 2MB’ın üzerindeki sql dosyaları biraz canınızı sıkacak. Bunun sebebi PHP yapılandırmasındaki upload için maksimum dosya boyutunun 2MB olması. Elinizdeki yedek bu boyuttan büyük ise birkaç yol izleyebilirsiniz.

  • sql dosyanızı bir editör yardımıyla açıp içindeki sql sorgularını bölümlere ayırabilirsiniz. Ancak çok fazla satır varsa can sıkıcı bir işlem
  • BigDump dosyasını sunucunuzda çalıştırıp büyük boyutlu sql dosyalarını veritabanınıza dump edebilirsiniz
  • php.ini dosyasını bularak bu maksimum değerleri değiştirebilirsiniz.(Localhost’da bunu yapmak kolay ancak internet üzerindeki sunucunuzun kontrolü sizde değilse hosting firmanızdan yardım istemeniz gerekir.)

Ben bu aşamada maksimum değerleri php.ini dosyası üzerinden değiştirmeyi tercih ediyorum. 3 adet parametreyi değiştirmemiz gerekli.

  • upload_max_filesize –>16M(örnek)
  • memory_limit —->128M(örnek)
  • post_max_size —>48M(örnek)

Sadece upload_max_filesize değerini değiştirmek yeterli değil memory_limit ve post_max_size değerlerini de değiştirmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta memory_limit>post_max_size>upload_max_filesize olmalı upload_max_filesize değerinde yapdığınız değişikliğe göre diğer değerleri de güncellemelisiniz.

Son olarak tüm servislerinizi yeniden başlatarak sql dosyanızı import edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">