Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

NESNELERİN İNTERNETİ BİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Nedir ?
Günlük hayatımızda kullandığımız fiziksel nesnelerin internet aracılığıyla birbirleriyle ya da büyük sistemlerle bağlanmasıyla oluşan iletişim aracıdır. Nesnelerin interneti (IoT) son dönemde hem evimizde hem iş yerlerimizde ve hatta sokaklarda çokça rastladığımız bir konu haline geldi. Cep telefonları, kahve makineleri, çamaşır makineleri, kulaklıklar, lambalar yani aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm eşyaları içermektedir. İlerleyen yıllarda Nesnelerin İnterneti genişledikçe çok daha fazla cihazı içinde barındıracaktır.
IoT, nesnelerin birbirine bağlı olduğu aynı zamanda insanları da içinde bulunduran büyük ağdır.
Nesnelerin İnternetinden  Etkilenen Meslekler ?
Günümüzde yaygın kullanılan bilgisayar destekleri tüm meslek alanlarına entegre olmaya başlamıştır ve önümüzdeki yıllarda etkisini daha fazla gösterecektir. Bu meslek alanlarından bazıları şunlardır :
İmalat
Taşımacılık
Savunma Sanayi
Tarım
Bankalar
Yemek Servisi
Araçlar
Sağlık
Madencilik
Lojistik
Akıllı Şehir Sistemleri
Nesnelerin İnterneti Bizi Nasıl Etkiliyor ?
Nesnelerin birçoğu bugünün etkisini düşünemediğimiz veya tam olarak anlayamadığımız bağlantıların gerçekleşmesine izin veriyor. Günümüzde IoT bize birçok fırsat sağlıyor fakat aynı zamanda birçok zorlukta karşımıza çıkabiliyor. Güvenlik genellikle ortaya çıkan bir sorundur. Birçok cihazın birbirine bağlanması sonucunda insanların bilgilerinin güvende kalması için neler yapılabilir tartışma konusudur. Dışardan birisi evdeki herhangi bir cihaza bağlanıp tüm ağımıza erişebilecek mi? Nesnelerin interneti bu sebeple şirketleri güvenlik tehdidiyle karşılaştırıyor. Milyarlarca cihazın birbirleriyle bağlamasını tartıştığımız bu günlerde güvenlik endişesi gittikçe artıyor.
Nesnelerin İnternetinin sağlayacağı fırsatları değerlendirmek gerekirse şöyle düşünebiliriz. Örneğin, evden çarşıya gitmek için beklediğimiz durak ile otobüsümüzün haberleşmesi, otobüsün nerede olduğu, kaç dakika sonra durakta olacağı gibi bilgilerin bize sağlanması gün içinde yapacağımız planlarımızın daha sağlıklı işlemesini sağlayacaktır. Başka bir şekilde düşünmek gerekirse kendi aracımızla yol alıyorsak yetişmemiz gereken bir yere hızlı bir şekilde ulaşabilmek için aracımız bizim için en ideal yolu seçebilir, eğer trafik yoğunsa karşı tarafa geç kalacağımızı söyleyen bir mesaj iletebilir. Kısacası Nesnelerin İnterneti cihazların yönetilmesine ve iş akışının otomatikleştirilmesine izin vermektedir.
Peki Ne Olacak ?
Dünyanın dört bir yanında bu durumun hayatımızı nasıl değiştirebileceği konuşuluyor. Gün geçtikçe çok fazla cihaz Nesnelerin İnterneti’ne katılmakta ve fırsatlarla birlikte zorlukların tam olarak ne olacağını çıkarmaya çalışıyoruz. Nesnelerin İnterneti kavramının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, ne gibi fırsatlar yakalayabileceğimizi ve yaşatacağı zorluklara ne gibi çözümler bulabileceğimizi düşünmek ve kendimizi bu yönde eğitmek yapabileceğimiz en iyi şey olacaktır.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">