Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Kullanıcıya yönelik tehditler

Yaşantımızda öyle kelimeler vardır ki insanlarla iletişimimizde bu kelimeleri sık sık kullanırız. Bilgisayarlarla içice olduğumuz durumlarda da teknolojinin getirdiği bu kelimeleri de yaşantımıza yerleştirdik. Bu teknolojiye ait kelimeleri kendimizle neredeyse bunlarla bütünleştirdik. Muhakkak bir toplantıda “bilgisayarıma virüs bulaştı. Geçenlerde bana trojan mı ne ondan bulaşmış” yada basında “sistemlere virüs bulaştı.” gibi cümleler çok duymaya başladı. Kimimiz ise “yok kardeşim bana virüs müdür nedir o parazitlerden bulaşmaz :) ” diyebiliriz. Bilgisayarlarımızla birlikte İnternette serbestçe dolaşmaya başladığımızda Virüs, Trojan, Rootkit, Backdoor(Arkakapı), Worm(Solucan) gibi kelimelerle devamlı karşılaşmaktayız. Bu türden isimler insanlarından hayatında yer edinmeye başladığından beri bu kavramlara ilişkin tanımlamalarda yazılmaya başlandı.

Bu tanımlamalar şu şekildedir:

Virüsler, programların içine kendini ekleyen kod parçalarıdır.
Truva atları ( Trojan ), kullanıcılara zararsız bir program gibi görünerek sisteme entegre edilir. Kullanıcılara resim, güvenlik programı veya şüphe uyandırmayacak bir program gibi tanıtılır.
Solucan ( Worm ), sistemlerin ağ ortamlarını kullanarak başka bir sisteme geçerler. Yayılması için sistemlerin güvenlik boşluklarından yararlanırlar.
Arkakapı ( Backdoor ), sisteme herhangi birinin dışarıdan müdahale etmesini sağlayan uygulamalardır.

Virüs, Trojan, Backdoor, Solucan gibi kavramlar birbirinden ayrı olsa da bunların tümüne birden bilgisayar kullanıcıları arasında virüsler denilmeye başlandı. İnternetin kullanım oranının artmasıyla birlikte yayılma oranı olarak tehlikeli kodlar statüsünde solucanlar daha popüler oldu. Dosyalara bulaşan virüsler büyük oranda azalmaya başladı. Yazılım hatalarının ortaya çıkması ve bu hataları kullanarak yayılması için yazılan solucanlardaki artış bilgisayar kullanıcılarını büyük zora sokmaktadır. Öyle ki bazı solucanlar Trojan Backdoor türüne ilişkin kodları bünyesinde barındırmaktadır. Bu tür karışık kod kombinasyonunu barındıran solucan, kullanıcının sistemine bulaştığında sisteme dışarıdan giriş izni verebilir. Buda istenmeyen sonuçlar zincirinde yer alır.

Bir Virüs/Solucan yazarının düşünceleri arasında;
– Sistemdeki yazılımlar neler olabilir? Kullanılan bu yazılımlarda tehlike oluşturacak hata(solucanın yayılmasında kullanılan hata) var mı? Eğer hata varsa solucan nasıl yayılır?
– Sosyal mühendislik solucanda yayılma hızını ne ölçüde etkiler?
– E-posta, chat gibi işlemleri gerçekleştiren yazılımlarına ilişkin kod solucanın yayılma hızına etki eder mi? gibi düşünceler yer alır.

Yada bir solucan yazarının düşüncesinde, İnternette yayılan bir solucanın hatasını kullanarak yayılan ve yaşamaya çalışan solucan fikride olabilir(Bir nevi solucanların savaşı). Örnekler çoğaltılabilir. Her ne olursa olsun neticesinde etkilenenler yine İnternet kullanıcıları olacaktır.

Virüsleri artık bilgisayarlarla uğraşmaya başladığımız anlardan itibaren sıkça duymaya başlıyoruz. Bir çok virüs sadece dosyalara bulaşmakla kalmıyor, arka kapı ve düşünceleri zorlayacak kadar bir çok işlemleri gerçekleştiriyor. Bu nedenle kullanılan yazılımlara dikkat etmek gerekir. Her ne kadar Linux sistemde bir dosya virüsünün olma olasılığı çok düşük olsada, her şey kullanıcıların yapabildikleriyle sınırlıdır.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">