Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Grafik Tasarımı Temel Kavramlar – Piksel Nedir?

Ekranda oluşulan görüntüler noktalardan oluşur. Noktalar kare şeklindedir. Çok yakından bakıldığı zaman veya resim büyütüldüğünde bu noktalar fark edilebilir. Ekranda kontrol edilebilen en küçük noktalara piksel denir. Bir piksel kırmızı, yeşil ve mavi renklerin karışımından oluşur.

Bitmap (piksel tabanlı) resim programları, ölçü birimi olarak piksel kullanırlar.

Piksel yoğunluğu arttırılırsa görüntü netleşir. Çok fazla arttırıldığında ise dosyanın kapasitesinin artmasına, ayrıca yazdırılırken zaman kaybına ve mürekkep sarfiyatına neden olur.

Piksel tek başına bir ölçüyü ifade etmez. Verilen piksel sayısı belirtilen alan içerisindeki piksel sayısıdır.

Örneğin

5 cm’deki piksel sayısı 10 denildiğinde pikselin boyutu 5 mm’dir.
5 cm’deki piksel sayısı 20 denildiğinde pikselin boyutu 2.5 mm’dir.

Örneklerden anlaşılacağı üzere verilen alan içerisindeki piksel sayısına göre piksellerin boyutu değişir. Piksel boyutu sabit bir değer değildir.

Yazar Hakkında

Yorum ( 1 )

  1. 30 Nisan 2016 at 09:02

    Paylaşım gerçekten başarılı olmuş ellerinize sağlık. Grafik Tasarımı izmir alanında gerçekten büyük çalışmalara imza atmak isteyen tasarımcılar ve müşterileri bizi ziyaret etmeleri için bekliyoruz.

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">