Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Gizli dosyaları program kullanmadan aktif etmek

Eminim bir çoğumuzun başına gelmiştir. Flash belleğinizi bir bilgisayarda kullandıktan sonra bir den dosyalarınızın ortadan kaybolması. Daha sonra o flash belleği kullandığınız her bilgisayarlarda dosyaların hızla görünmez olması. Buna sebep olan “W32.SillyFDC” zararlı yazılımının ta kendisi.

Bir antivirüs programı, internet security vb. kullanmıyorsanız bu zararlı yazılım fark edilmesi oldukça zor Kendini gizlemeyi çok iyi başarıyor. Sizin klasörlerinizi gizli dosya haline getirdikten sonra aynı isimlerle kendi uygulama dosyalarını oluşturuyor. Siz klasörlerinize erişmek için çift tıkladığınızda artık geçmiş olsun virüsü sisteminize bulaştırdınız. Günümüzde antivirüs programları bu zararlı yazılımı çok rahat bir şekilde bulup temizleye biliyor. Ancak gizlediği dosyaları tekrar görünür yapmak istediğinizde biraz uğraşıyorsunuz.

Virüs tarafından gizlenmiş dosyaları göstermek için ulaşabileceğiniz küçük yazılımlar mevcut. Burada bahsedeceğim yöntem de harici bir program kullanmadan işletim sistemimizin “cmd” komut girme ekranını kullanacağız.

 

Öncelikle komut istemine girin ( Çalıştır dan cmd)

 

 Hangi sürücüdeki klasörleri açmak istiyorsanız o sürücüye geçiş yapın ( örnek a: yazın enter tuşuna basarak)

 

attrib -h -r -s /s /d *.* yazın entere basın

İşletim sisteminin kurulu olduğu sürücüye geçmek için kök dizinine ulaşana kadar cd.. yazıp enter tuşuna basın

işlem biraz zaman alabilir(1-2 dakika).içinde tüm klasör ve dosyalar açılacaktır. Bu işlem sonrasında tüm sistem dosyalarınızda görünür olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">