Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Flash cs motion tween uygulaması

flash-motion-tween-1Flash programını çalıştırınız ve boş bir dosya açarak ismini uygulama1 ismiyle klasörünüzün içerisine kaydediniz.

Yukarıdaki şekildeki gibi bir animasyon oluşturmak için layer1 in 1.karesi seçiliyken sahnenin ortasına boyutu 200 olan bir 9 rakamı yazınız.

1.kare üzerindeyken F6 tuşuna basın (sağ tuş insert keyframe) ve 2.karedeki 9 rakamını silip yerine 8 rakamını yazın

3. maddedeki adımı izleyerek 1 e kadar rakamları yazınız.

CTRL +Enter tuşuna basarak animasyonu çalıştırınız.

flash-motion-tween-2

Shanenin frame rate oranını 1 olarak değiştirin ve çalıştırın aradaki farkı gözlemleyin.

Boş bir dosya açarak ismini uygulama2 ismiyle klasörünüzün içerisine kaydediniz.

Çalışma alanınızın zemin rengini kendi zevkinize göre belirleyiniz.

Sahnemizin üzerine bir dikdörtgen çizin. Dikdörtgeni seçip F8 tuşuna basarak açılan pencereden movie clipi seçip ok butonuna basarak çizdiğimiz şekli sembole dönüştürün.

flash-motion-tween-3

 

 

 

 

Sembolümüz seçili durumdayken layer1 katmanımızın 20. frame’i üzerinde sağ tuş yapıp açılan menüden insert keyframe i seçin ya da klavyeden F6 tuşuna basın . 20.frame üzerindeyken çizdiğimiz şekli sahnenin en sağına sürükleyip bırakın. Daha sonra 40. frame üzerine gelip tekrar F6 tuşuna basın ve 40. frame üzerindeyken şeklimizi başlangıçtaki konumuna sürükleyerek getirin. 1-20..frameler arasına faremizle tıkladıktan sonra aşağıdaki propeties bölümündeki tween bölümünü motion olarak seçin onun altında bulunan rotate bölümünüde CW olarak belirleyin bu şeklinizi saat yönünde dönmesini sağlayacaktır. 1-40..frameler arasına faremizle tıkladıktan sonra aşağıdaki propeties bölümündeki tween bölümünü motion olarak seçin onun altında bulunan rotate bölümünüde CWW olarak belirleyin bu şeklinizi saat yönünün tersinde dönmesini sağlayacaktır.

flash-motion-tween-4

flash-motion-tween-5

 

 

 

 

 

 

Ctl+Enter tuşlarına basarak animasyonu çalıştırın.

Çalışmamıza layer2 katmanını ekleyerek sahnemizde yukarı ve aşağıya doğru hareket eden bir daire oluşturun.(Çizdiğiniz daireyi F8 ile movie clip yapmayı unutmayın)Ctrl+Enter tuşlarına basarak animasyonu çalıştırın.

Çalışmamıza layer3 katmanını ekleyerek bu katman içerisine bir yıldız çizerek yıldızın dönerek sahneyi gezmesini sağlayınız.(Çizdiğiniz daireyi F8 ile movie clip yapmayı unutmayın)Ctl+Enter tuşlarına basarak animasyonu çalıştırın.

flash-motion-tween-6

 

 

 

 

 

 

Yeni boş bir dosya açınız. Layer1’in 1. karesi üzerindeyken text aracını kullanarak sahne üzerine yazı yazın.

Yazıyı seçip F8 tuşuna basarak movie clip oluşturun. 20. kareye tıklayıp F6 tuşuna basınız flash-motion-tween-7ve 20. karedeyken yazıyı seçip transform aracını kullanarak büyütünüz.1-20.kareler arasını seçerek motion tween uygulayınız

40. kareye tıklayıp F6 tuşuna basınız ve 40. karedeyken yazıyı seçip transform aracını kullanarak yazıyı küçültünüz.20-40.kareler arasını seçerek motion tween uygulayınız.

1.kareye tıklayıp yazıyı seçip alfa değerini 10 yapınız. 20.kareye tıklayıp yazıyı seçip alfa değerini 100 yapınız. 40.kareye tıklayıp yazıyı seçip alfa değerini 10 yapınız ve animasyonu çalıştırınız.

flash-motion-tween-8

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">