Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Flash cs motion guide layer uygulaması-3

Uygulamada kullanılan dosyalar ve çalır hali yazı sonunda verilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce dosyayı indirerek uygulamayı kontrol edebilirsiniz.

 1. Uçanbalon.fla dosyasını açtıktan sonra balonun bulunduğu katmana balon ismini verin.balon resmini seçip F8 yardımıyla movie clip yapınız.
 2.  Balon katmanı seçili durumdayken Add  Motion Guide Butonuna tıklayarak balon katmanı üzerinde Guide katmanın oluşmasını sağlayın. Yeni oluşan guide katmanının 1. frame’i seçili durumdayken toolsta yer alan pencil aracıyla balonun yukarıya doğru hareket edeceği bir rota çizin. Daha sonra Guide katmanın 60. frame’ine tıklayıp F6 yardımıyla çizdiğiniz rotayı çoğaltınız.
 3. Balon isimli katmanı seçtikten sonra propeties bölümünden tween bölümünü motion olarak belirleyin. Yine aynı yerdeki Orient to path seçeneğini balonunun rotaya göre hareket etmesini sağlaması için işaretleyin.
 4. Balon katmanımızın 1. frame’indeyken balonumuzu seçip rotamızın başlangıç noktasına getirelim. Daha sonra 60. frame e gidip balonu rotamızın bitiş noktasının üzerine getirelim. CTL+Enter tuşlarına basarak çalışmamızı görüntüleyelim.
 5. Insert menüsünden new sembol seçeneğini seçerek ucak.gif dosyasını kullarak bir hareketli sembol oluşturun.
 6. Balon katmanına ait guide katmanının üzerine bir katman oluşturun ve uçak ismini veriniz
 7. Az önce oluşturduğunuz uçak movie klibini kütüphaneden alıp ucak katmanının 1.karesine yerleştiriniz.
 8. Ucak katmanı seçili durumdayken Add  Motion Guide Butonuna basarak ucak katmanı üzerine bir klavuz katmanı oluşturun. Bu katmana uçağın gideceği rotayı çizerek 60.kareye kadar kopyalayın.
 9. Uçak isimli katmanı seçtikten sonra propeties bölümünden tween bölümünü motion olarak belirleyin. Uçak hareketini 60.karede tamamlayacak şekilde ayarlayın.
 10. Uçak katmanımızın 1. frame’indeyken uçağı seçip rotamızın başlangıç noktasına getirelim. Daha sonra 60. frame e gidip uçağı rotamızın bitiş noktasının üzerine getirelim. CTL+Enter tuşlarına basarak çalışmamızı görüntüleyelim.
 11. Uçak katmanına ait guide katmanının üzerine bir katman oluşturun ve bulut ismini veriniz.
 12. Insert menüsünden new sembol seçeneğini seçerek bu sembol içerisine hareketli bir bulut çizin
 13. Sahneye döndükten sonra bulut katmanının 1.katmanına az önce oluşturduğunuz buluttan iki adet yerleştirin.
 14. Bulut katmanının üzerine yeni bir katman oluşturun ismini buton olarak değiştirin. Animasyonun durdurup tekrar çalıştırılması isteniyorsa; sahne üzerine kütüphaneden alınmış iki adet buton yerleştirin.(window-common libraries-bottons)
 15. Butonları tek tek seçip  birinin ismi oynat_mc ve diğerinin ismini dur_mc oynat_mcolarak belirleyin.
 16. Yeni bir katman (layer ) daha oluşturun ve ismi as olarak belirleyin. Bu katmanın 1.frame i seçili durumdayken sağ tuş yapıp actions ı seçin (yada F9 tuşuna basın) Açılan  Actions bölümüne aşağıdaki kodları eksiksiz bir şekilde yazın. CTRL+Enter tuşlarına basarak çalışmayı test edin.

motion-guide-layer-3

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">