Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

ENDÜSTRİ 4.0

ENDÜSTRİ 4.0 NEDİR ?

Endüstri 4.0 diğer adıyla 4. Sanayi Devrimi ya da 4. Endüstri Devrimi karşımıza ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda çıktı. Ekim 2012 yılında Robert Bosch gmbH ve Kagermann çalışma grubu oluşturuldu ve oluşturulan bu grup hazırladıkları 4. Sanayi devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti’nde sundu. 8 Nisan 2013 tarihinde Hannover Fuar’ında bu çalışma grubu hazırladıkları Endüstri 4.0 raporunu sundu. Böylece Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi ile tanışmış olduk.

Endüstri 4.0 üretimde robotların yer alması, nesnelerin interneti, büyük veri, bulut bilişim, siber güvenlik gibi yeniliklerle incelenebilir.

ENDÜSTRİ 4.0 GELİŞİM SÜRECİ ?

İlk sanayi devrimini buharlı makinelerle gerçekleştirdik, ardından ikinci sanayi devrimini elektrikle gerçekleştirdik, daha sonra dijital teknolojinin keşfedilmesiyle üçüncü sanayi devrimini de gerçekleştirdik. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte üçüncü sanayi devrimini de aşarak 4. Sanayi Devrimine ulaştık.

ENDÜSTRİ 4.0’IN AMACI ?

Endüstri 4.0  üretim sürecinde maliyetleri düşürmeyi, kullanılan enerji miktarını azaltmayı ve Siber-Fiziksel sistemlerin tüm cihazlarda kullanılabilir akıllı nesneler oluşturmayı hedefler. Bunu yaparken de Bilişim Teknolojilerini ve Endüstriyi bütünleştirmeyi hedefler.

TÜRKİYE ENDÜSTRİ 4.0

Ülkemizde endüstriyi diğer Avrupa ülkelerine göre geriden takip ediyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye 2.Sanayi Devrimi ve 3. Sanayi Devrimi arasında. Bu sebeple Endüstri 4.0 için gerekli alt yapı henüz sağlanamamakta.. Almanya 2013 yılından itibaren Endüstri 4.0 kavramı hakkında tartışmalar başlatmışken, Türkiye de merak konusu olup araştırılmaya başlanması 2016 yılını bulmuştur. Türkiye’nin Endüstri 4.0’ı yakalayabilesi için gerekli teknolojik alt yapıyı sağlaması ve dijitalleşmeye ayak uydurması gerekiyor. Şubat 2016 yılında düzenlenen Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısı’nda Endüstri 4.0 konu olmuş ve önemli kararlar alınmış. Ülkemiz alınan bu kararlar ile birlikte bulunduğu coğrafi bölgenin sağlamış olduğu avantajı değerlendirerek 4. Sanayi Devrimi’ni yakalayacaktır.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">