Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri soru ve cevap

1-   Lazer yazıcının bir kağıdı yazma mantığını açıklayınız ?

2-   Led projeksiyonların tercih edilme/edilmeme nedenlerini açıklayınız ?

3-   Monitörlerle ilgili temel kavramları yazıp en az 4 tanesini açıklayınız?

4-   Klavyelerin çalışma prensibini açıklayınız ?

5-    UTP kablo bağlantı çeşitlerini yazıp kısaca açıklayınız ?

6-   Ekran kartının yapısında bulunan bileşenleri açıklayınız ?

7-   Kasa çeşitlerini yazıp açıklayınız ?

8-   Disk thrashing – Disk trashing kavramları hangi donanımla alakalıdır yazıp açıklayınız ?

9-   Soğutma çeşitlerini yazıp açıklayınız ?

10- İşlemci komut setlerini yazıp açıklayınız ?

CEVAP ANAHTARI

1-        Lazer ile kağıttaki yazılacaklar tambura aktarılır ve yazılacak kağıt yazı olan kısımları negatif yüklü boş kısımları pozitif yüklü olacak şekilde yüklenir. Bu arada tamburdaki yazılar toner olduğu için onlarda pozitif yüklenir. Kağıt tamburun altından geçerken zıt yükler birbirini çeker ve toner kağıda aktarılır. Ardından kağıt fırınlanarak dışarı verilir. Yazıcı ise bir sonraki yazım işlemine hazırlanır.

2-      30000 saatlik lamba ömrü ki projeksiyonlarda lamba pahalıdır. Sessiz çalışır. Boyutu küçüktür. Yalnız ışık şiddeti zayıftır. Bu yüzden her ortamda kullanılamaz.

3-       Çözünürlük : Ekranların çıktıları (resim, video, program ara yüzü…) gösterirken kullanacağı nokta sayısını gösterir. Ekran boyutu : Ekranın köşegen uzunluğunu (bir köşesinden diğer köşesine olan uzaklığını) gösterir. İki piksel arası uzaklık (dot pitch) : Ekranda iki piksel arası en yakın uzaklığı belirler. Uzaklığın az olması daha fark edilebilir, keskin renk geçişlerinin olduğu görüntüler anlamına gelir. En/boy oranı (aspect ratio) : Ekranın en ve boy oranlarını gösterir. Ekran tazeleme oranı (refresh rate) : Ekranın baştan aşağıya saniyede taranma sayısını gösterir. Başka bir deyişle ekrandaki görüntünün saniyedeki oluşturulma sayısıdır. Ölü pikseller : Ölü pikseller görüntü değiştiği hâlde rengi değişmeyen ekran üstündeki noktalardır. Tepki süresi : Özellikle LCD ekranların seçiminde önemlidir. Bir pikselin istenen rengi alması için geçen süre onun tepki süresidir. Görüş açısı :Ekrana belirli bir açıdan bakıldığında oluşan renk kaybıdır. CRT ve plazma ekranlarda görüş açısı daha iyidir.

4-       Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır. Tuşlar, matris düzeninde satır ve sütunlara yayılmış anahtar düzenine sahiptir. Bu anahtarlar kapasitif, mekanik ve kauçuk yapıda olabilir. Bunlardan en çok kullanılan ve ekonomik olan kauçuk yapılardır. Kauçuk yapının altında karbon malzeme iletkenliği sağlamak üzere kullanılır. Her bir anahtarın altında kısa devreye açık iletken yapı vardır. Tuşa basıldığında karbon malzeme aşağı doğru hareket ederek matris yapıyı kısa devre yapar. Tuş bırakıldığında ise kauçuk malzeme eski hâlini alarak karbon iletken yapı, iletken telleri bırakarak kısa devre bozulur. Bu kısa devre matris yapıda bazı kollardan akım geçişine neden olacak ve bu akım klavye devresi tarafından algılanacaktır. Klavye devresi küçük bir bilgisayar gibi davranarak tuşun basıldığı konuma ait kodları sahip olduğu hafızadan (ROM) bularak PS/2 arayüzü üzerinden bilgisayara gönderir. Bu hafıza, tuşlara karşılık gelen kodları (character map) tutar. Klavyeler, tuşa basıldığında bilgisayara kod gönderirken bırakıldıklarında da farklı bir kodu benzer şekilde bilgisayara gönderirler.

5-       Straightlink: iki bilgisayarı switch yardımı ile bağlamak için yapılan düz bağlantı çeşididir.Cross link: iki bilgisayarı doğrudan birbirine bağlamak için kullanılan çapraz bağlantı şeklidir.

6-       VGA BIOS: Ekran kartının çalışmasını sağlayan komutlar içermektedir. Yani ekran kartının ne zaman ne iş yapacağını bu bileşen belirlemektedir.  Grafik işlemci (GPU): Ekran kartının beyni gibidir. Görüntü hesaplamalarını ve görüntü işlemlerini mikroişlemciye (CPU) yansıtmadan ekran kartında gerçekleştiren bir yongadır.  Video RAM: Grafik işlemci görüntüyü oluştururken hafıza olarak ekran kartı üzerindeki hafızayı kullanmaktadır. Bu da ana belleğin sadece CPU tarafından kullanılarak performansın artmasına sebep olmaktadır. RAMDAC (dijital-analog çevirici): Ekran kartının görüntü belleğindeki dijital (sayısal) verileri monitörde görüntülenecek analog sinyallere dönüştürerek ekran kartının monitör çıkışına gönderir. RAMDAC’in verileri dönüştürme ve aktarma hızı, ekran tazelenme hızını belirler. Bu hız Hz cinsinden ölçülür.

7-      Slimline kasa : Bankalarda kullanılır içinde hiç bişey yoktur. Servera bağlıdır aptal kasa da denir. Desktop kasa: Yatık tipte kasadır. Yerden tasarruf amacıyla yapılmış kulanışlı olmamıştır. Mini Tower kasa: Kule tipi dikey kasadır. Küçük boyfur.Midi tower kasa : Kule tipi dikeydir büyük boy kasadır. Hightower kasa : Kule tipi serverlarda kullanılan dikey kasadır. Soğutma problemi olmadan çalışır.

8-       Genelde daha fazla performans için daha fazla RAM gerekmektedir. Özellikle birden fazla program açıkken genel sistem yavaşlığı ve aşırı sabit disk kullanımı veya “disk thrashing”dir. Ram yetersiz olduğunda sabit diske daha çok başvurulduğundan sabit disk daha çok çalışıp ses üretir, buna disk trashing denir.

9-       Havayla soğutma :İşlemci üzerinde soğutucu, onun üzerinde de fanın bulunduğu soğutma düzeneğidir. Suyla soğutma : İşlemci üzerindeki ısının suya aktarıldığı, suyun ısısının da radyatör-fan düzeneği vasıtasıyla dağıtıldığı sistemdir. Isıl borulu soğutma : İşlemcinin ısısı soğutucu vasıtasıyla içinde özel bir sıvı olan ısı borularına (heat pipes) aktarılır. Özel sıvı çok çabuk buharlaşabilen ve yoğunlaşabilen bir sıvıdır.

10-   CISC: Kompleks komutlara, yani bir seferde birden fazla işlemi yerine getirebilen komutlara sahip işlemci mimarisidir. RISC: Her seferinde tek bir işlem gerçekleştiren basit ve hızlı komutlara sahip işlemci mimarisidir.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">