Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri soru ve cevap

1-   Web Cam lerle ilgili temel kavramları yazıp açıklayınız?

2-   LCD ekranların dezavantajlarını yazınız?

3-   MAC adresi nedir nerde kullanılır açıklayınız?

4-   Ses kartının temel bileşenlerini yazıp açıklayınız?

5-   SDIO kartı hakkında bilgi veriniz?

6-   Yandaki kelimeleri açıklayınız? BOOT SECTOR – MASTER/SLAVE

7-   Sabit disk seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri yazınız ?

8-   ROM çeşitlerini yazınız?

9-   İşlemci birimlerini yazınız?

10- AGP ekran kartları ile ilgili bilgi veriniz ?

CEVAP ANAHTARI

1-       Çözünürlük :Sensör üzerindeki algılayıcı miktarını gösterir. Mega piksel (MP) olarak değerlendirilir. Ne kadar çok olursa o kadar iyi ve ayrıntıların yer aldığı görüntüler elde edilir. Gece aydınlatmalı LED ışıklar : Gece görüntü almaya yardımcı çeşitli sayıda LED lambalara sahip WebCam’ler, aydınlığı düşük ortamlarda daha iyi görüntüler elde etmek için kullanılabilir.Zoom (Büyütme) : Görüntüyü daha da büyütmek için gerekli bir özelliktir. FPS (Frame per second) :Webcam’in saniyede yakaladığı görüntü sayısını gösterir. Ne kadar çok olursa görüntü ve video kaydı o kadar mükemmel olur

2-       A) izleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir. Yan açılardan bakıldığında renkler değişir, siyah kısımlar parlama yapar. B) Gerçek kontrast oranları düşüktür. Bu nedenle beyaz ve siyah arasındaki renk geçişleri iyi değildir. C) Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah olarak göstermezler. Görüntüyü detaylı göstermez. Bu yüzden karanlıkta geçen filmleri izlemek keyif vermez. D) Hareketli görüntülerde hareket eden kısımda netliğin bozulması sorunu ile karşılaşılabilir. E)Plazmalara oranla çok daha az renk tonu verir. Tam insan ten rengini yakalayamaması gibi D) Yüksek ışıklı ortamlarda ekran yansıma yapabilir.

3-       Tüm Ethernet kartlarında bulunan 48 bitlik dünyada eşi benzeri olmayan sayılardır. 24 biti IEEE tarafından 24 biti ise üretilen şirket tarafından verilir. Bir Ethernet veri paketi içerisinde bulunur. Verilerin gidecekleri adresler yerel ağ içerisinde bu MAC adresine göre yönlendirilir.

4-        DSP (digital signal processor): Kartın ses üreticisidir. DSP, gerekli notaları wavetable hafızasının değişik bölgelerinden değişik hızlarda okuyarak müziğin ya da sesin ortaya çıkmasını sağlar.  FM/wavetable synthesizer: Ses kartından gelen dijital bir sesi eş değer midi sesine dönüştürür.  DAC/ADC: Analog sinyalleri dijitale çevirerek ses kartının bunları işleyebilmesini sağlar. Ayrıca dijital ses bilgilerini çıkışta analog sinyallere çevirir.  CD audio connections: CD-ROM’da müzik CD’leri çalabilmek için sürücünün arkasında bulunan analog line çıkışından ses kartının üzerindeki line girişine bir bağlantı yapılır.  S/PDIF: Üreticiler tarafından geliştirilen bu ara birim cd player, DAT gibi kaynaklardan sayısal veri aktarımı kayıpsız yapılabilir.  TAD: Ses kartı ile modem arasında yapılan bağlantı ile gelen telefon sesi hoparlöre aktarılır ve mikrofon ile cevap verilebilir. Telefon çaldığında ses, modem üzerinden TAD noktasına bağlı kablo ile ses kartına aktarılır. Mikrofondaki seslerde ses kartı ile modeme taşınır. Bunların yapılabilmesi için faks/modem kartın “voice” özelliği olması gerekir.  AUX-IN: Çeşitli kartlar (tv, radyo, mpeg) ile ses kart arasında bağlantı kurulduğu yerdir. Bu kartlardaki ses sinyallerinin ses kartına aktarılmasını sağlar.

5-       SDIO (secure digital ınput/output): SD kart formatının geliştirilmiş hâli olan SDIO, ek depolama kapasitesinin yanında özellik artırımları da sunmaktadır. Bir nevi genişleme birimi gibi davranan bu yapı ile SD kart yuvasını kullanarak bilgisayara yeni bir işlev katılabilir. Daha çok taşınabilir bilgisayarlarda kullanılan SDIO kartlar, özel yuvalara takılırken bu yuvalar standart SD kartları da desteklemektedir. Bu sayede bilgisayara GPS, FM radyo, parmak izi okuyucu gibi aygıtlar ilave edilebilir.

6-       BOOT SECTOR : BİLGİSAYARIN AÇILIŞI İLE İLGİLİ SİSTEM DOSYALARININ BULUNDUĞU HDD PARÇASIDIR.MASTER/SLAVE: Pata HDD lerde ana ve yedek harddisk ilaveleri için kullanılan seçim ayarlarına diyoruz.

7-       Satın alacağınız sabit diske karar verirken öncelikle kullandığınız işletim sistemi kapasitesine dikkat etmelisiniz. Buna depolamak isteğiniz müzik, video, resim dosyaları ve grafik programları eklenince büyük ebatta bir arşiv ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Sabit diskler için belirleyici olan diğer bir kıstas ise sabit diskin dönüş hızıdır. RPM (Revolutions Per Minute): Diskin bir dakikadaki tur sayısını ifade eder. RPM’nin yüksek oluşu veriye ulaşım açısından avantaj sağlar. Ancak “RPM” yükseldikçe tüketilen enerji miktarı ve fiyatı artar. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlarda pil kullanım süresini kısalttığı için yüksek “RPM” tercih edilmemektedir. Ayrıca anakartın SATA, IDE veya SCSI veri kablolarından hangisini ya da hangilerini desteklediğine bakılarak sabit disk seçimi yapılabilir. Bunun yanında genelde gözden kaçan ön bellek, aslında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü sabit diskte artan ön bellek miktarı performansı artırır.

8-       ROM-PROM-MPROM-EPROM-EEPROM

9-        Kontrol birimi,  İletim yolları,  Kaydedici,  Sayıcılar, Giriş/çikiş tamponları, Aritmetik mantık birimi, Kayan nokta birimidir.

10-    533 MHz veriyolu hızına çıkabilen AGP veriyolu sadece ekran kartlarının takılacağı yuva olarak anakartlarda bulunur. AGP kanalı 32 bit geniĢliğindedir ve 66 MHz hızında çalıĢır. Yani toplam bant geniĢliği 266 MB/sn.dir. Ayrıca özel bir sinyalleĢme metoduyla aynı saat hızında 2, 4 ve 8 katı daha hızlı veri akıĢının sağlanabildiği 2xAGP, 4xAGP ve 8xAGP modları vardır. 2xAGP’de veri akıĢ hızı 533 MB/sn. olmaktadır.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">