Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri soru ve cevap

1-   Ana kart kullanım kılavuzunda neler bulunur açıklayınız?

2-   Ana kart seçiminde dikkat edilmesi gerek hususlar nelerdir yazınız?

3-   Kuzey köprüsü nedir? neden işlemciye bu kadar yakın üretilmiştir? Açıklayınız?

4-   Komut seti nedir? Çeşitlerini yazınız?

5-   RAM nedir yazıp kullanım nedenini açıklayınız ?

6-   FIREWIRE – SPDIF ne demektir açıklayınız ?

7-   Bir bilgisayar kaç birimden oluşuryazınız?

8-   AGP kartını açıklayıp kısaca bilgi veriniz?

9-   SRAM in DRAM den en temel farkı nedir açıklayınız?

10- Sabit disk ve RAM arasındaki veri akışını gösteren blok diyagramı çiziniz?

CEVAP ANAHTARI

1-        Anakartların üzerindeki bileşenleri, anakartta kullanılan biosun özelliklerini anlatan ve bilgi veren kitapçıklara anakart kullanım kılavuzu denir. Kullanım kılavuzları anakart satın alındığında yanında verilmektedir.Kılavuzda anakart montajının nasıl yapılacağı, işlemcinin ve bellek birimlerinin nasıl monte edileceği, jumper ayarları, led ve kablo bağlantılarının nasıl yapılacağı belirtilir. Ayrıca anakartbiosunda yapılabilecek işlemler ve bios temel ayarlarının anlatımı bu kılavuzda bulunmaktadır. Çoğunlukla anakart kılavuzu ile anakartın sürücülerini ve yazılımlarını içeren bir cd verilmektedir. Bu cd içerisinde sistem kurulumlarından sonra anakart bileşenlerini tanıtan sürücü dosyaları, biosgüncellemeleri ya da anakart için uygun programları içeren yazılımlar ve anakart ile ilgili resim ve video dosyaları bulunur.

2-        Her şeyden önce, alacağınız anakart, alacağınız kasanın içine sığmalıdır, bu yüzden kasayı ve anakartı, boyutları birbirine uyacak şekilde seçmelisiniz. Anakartınızın ne tür işlemcileri desteklediği de önemlidir. Anakart seçilirken dikkat etmeniz gereken diğer bir etken de ne kadar RAM kullanılacağıdır. Ekran kartı da anakart seçimini etkileyen faktörlerden biridir.

3-        Tipik bir kuzey köprüsü yongası temel olarak işlemciden, bellekten, AGP veya PCI ekspres veri yollarından sorumludur ve bunların kontrolüyle bunlar arasındaki veri aktarımını sağlar. Ancak kuzey köprüsü ve güney köprüsü özellikleri üreticiye ve yonga setine göre farklılık gösterebilir ve bu genellemenin dışına çıkabilir. Kuzey köprüsü yongasıfonksiyonlarından dolayı işlemciye, bellek ve AGP slotlarına yakın olmalıdır (Sinyalin geçtiği fiziksel yollar ne kadar kısa olursa sinyal o kadar temiz ve hatasız olur.)

4-        İşlemci içerisine yüklenmiş tüm komutlar komut seti denir. Çeşitleri ise CISC ve RISC tir.

5-        RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır. İşlemci çok hızlıdır Harddisk ten gelen veriler işlemci üzerine aktarılırken Ram de hızlandırılır ve bu şekilde sistemin performansı artar.

6-        FIREWIRE: Bilgisayara çevre ürünleri bağlanmasında kullanılan yüksek hızlı arayüz bağlantısıdır. IEEE 1394 standardına dayalıdır. Dijital kameralar ve video kaydedici cihazların bilgisayara bağlanıp hızlı veri aktarımı yapmak için geliştirilmiştir. SP/DIF : Sayısal (dijital) ses çıkışı sağlayan birimdir. Bu birimle ses analog dönüşümü yapılmadan doğrudan sayısal olarak çıkış birimine gönderilir. Böylece ses analog yerine sayısal gideceğinden seste kayıp olmaz.

7-        Genel bir bilgisayar dört ana birimden oluşur. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir: Merkezî işlem birimi (MİB, centralprocessingunit-CPU) Hafıza-bellek (memory) Giriş/çikiş (Input/Output-I/O) ünitesi  Giriş çıkış ünitesine bağlanan çevre birimleri .

8-        533 MHz veriyolu hızına çıkabilen AGP veriyolu sadece ekran kartlarının takılacağı yuva olarak anakartlarda bulunur. AGP kanalı 32 bit genişliğindedir ve 66 MHz hızında çalışır. Yani toplam bant genişliği 266 MB/sn.dir. Ayrıca özel bir sinyalleşme metoduyla aynı saat hızında 2, 4 ve 8 katı daha hızlı veri akışının sağlanabildiği 2xAGP, 4xAGP ve 8xAGP modları vardır. 2xAGP’de veri akış hızı 533 MB/sn. olmaktadır. Bilgisayarda çalışılan programlar veya oyunlar geliştikçe ihtiyaç duyulan bant genişliği de artmaktadır. AGP veriyolu diğer veri yollarının aksine işlemci hızının 2/3 ü hızında yani işlemi hızına yakın hızda çalışır.

9-        SRAM arttırılamaz ve periyodik olarak tazelenme ihtiyacı yoktur. DRAM ise arttırılabilir yapısında olan kondansatörlerden dolayı sürekli tazelemeye ihtiyaç duyarlar.

10-

diagram

 

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">