Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Bilişim Teknolojilerinin Temelleri soru ve cevap

1-   SCSI kartlarının IDE ye göre tercih edilmesinin nedeni nedir?

2-   CAPTURE kartının kullanımındaki dezavantajlar nelerdir yazınız?

3-   Koaksiyel- UTP-STP kablolar hakkında bilgi verip açıklayınız?

4-   Ses kartı bağlantı portlarını yazıp açıklayınız?

5-   Veri saklama yöntemlerini açıklayıp birer örnek veriniz?

6-   Sabit disk seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri açıklayınız?

7-   Güç kaynağı üzerinde donanımlara taktığımız bağlantı portlarının teknik adlarını yazıp eşleştiriniz?

8-   RAM seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları yazınız?

9-   Anakart kullanım kılavuzunda ne tür bilgiler vardır açıklayınız?

10-Plug AndPlay  veBandWidth kelimelerini açıklayınız?

CEVAP ANAHTARI

1-        SCSI teknolojisini IDE’ye tercih edilmesinin en büyük nedeni çok daha hızlı veri aktarabilmesidir. SCSI sürücüler sunucu kullanımında hem hız hem güç bakımından da tercih edilmektedir. Bunun nedeni SCSI kartının kendi işlemci çipinin bulunması ve SCSI sürücülerin 7/24 çalışmaya göre tasarlanmış olmasıdır. Bir SCSI kartına büyük bir avantajı da kart başına 15 cihaza kadar bağlantısağlayabilmesidir.

2-        A) Giriş-çıkışları, ilave kartlar kadar zengin değildir. B) Kombine kartlar sesi genellikle ses sinyali, ses kartına bağlandığı için uzun filmlerde ses ve video, senkron olmayabilir. C) Kombine kartlarda genellikle yazılımsal kodlayıcı olduğundan yüksek çözünürlükte düşük performans verir. D) Kayıt işlevini kodlanmamış biçimde yaptıklarından video dosyalarının boyutu çok yüksek olur.

3-        Koaksiyel : BNC portları takılır. 10 MBPS hızında çalışır. Anten kablosu şeklinde sarmal kablolardır. UTP : Korumasız çift burgulu kablo içerilerde kullanılır. RJ-45 portlarında kullanılır. 10 -100-1000 MBPS hızlarını destekler. STP : Korumasız çift burgulu kablo dışarılarda  kullanılır. RJ-45 portlarında kullanılır. 10 -100-1000 MBPS hızlarını destekler.

4-        LineIn (mavi): Teyp ya da CD player’deki sesleri bilgisayar ortamına aktarır. MicrophoneIn (pembe): Ses kartın mikrofon girişidir. Dış ortamdaki seslerin mikrofon bilgisayara gönderilmesini sağlar. LineOut (yeşil): İki hoparlörün ya da kulaklığın kullanılmasını sağlayan çıkıştır. 3D ses sistemlerinde buraya front (ön) hoparlörler bağlanır. RearOut (turuncu): 3D ses rear (arka) hoparlörler buraya bağlanır. Joystick/MIDI port: Joystick ve MIDI aygıtlarının bağlanmasını sağlar.

5-        Üç tür veri saklama yöntemi vardır. A) Elektronik : Flash belleklerimiz , RAM ler B) Manyetik: Harddiskler  C) Optik: CD-ROM, DVD-Rom

6-        Satın alacağınız sabit diske karar verirken öncelikle kullandığınız işletim sistemi kapasitesine dikkat etmelisiniz. Buna depolamak isteğiniz müzik, video, resim dosyaları ve grafik programları eklenince büyük ebatta bir arşiv ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Sabit diskler için belirleyici olan diğer bir kıstas ise sabit diskin dönüş hızıdır. RPM (Revolutions Per Minute): Diskin bir dakikadaki tur sayısını ifade eder. RPM’nin yüksek oluşu veriye ulaşım açısından avantaj sağlar. Ancak “RPM” yükseldikçe tüketilen enerji miktarı ve fiyatı artar. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlarda pil kullanım süresini kısalttığı için yüksek “RPM” tercih edilmemektedir. Ayrıca anakartın SATA, IDE veya SCSI veri kablolarından hangisini ya da hangilerini desteklediğine bakılarak sabit disk seçimi yapılabilir. Bunun yanında genelde gözden kaçan ön bellek, aslında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü sabit diskte artan ön bellek miktarı performansı artırır.

7-        Anakart besleme kablosu:  ATX 20 pinkonnektör ve ATX (2.2)  20+4 pinkonnektör, CD-ROM ve HDD beslemesi : Molex ( 4 pinkonnektör ) , FDD beslemesi : BERG ( 4 pinkonnektör ) . SATA beslemesi  ( 15 pinkonnektör )

8-        “Anakartın RAM türü ve kapasitesine göre desteklediği RAM hızları neler, önerilen marka ve modeller (QVL) listesi var mı, kaç adet RAM modülü takılabiliyor ve kaçı boş durumda; RAM boyutu önerilen düzeyde mi ve PageFile kullanımı uygulamalar açık ve kapalı olması durumunda nasıl değişiyor?” gibi soruların cevapları bize uygun RAM seçimi için yol gösterecektir..

9-        Kılavuzda anakart montajının nasıl yapılacağı, işlemcinin ve bellek birimlerinin nasıl monte edileceği, jumper ayarları, led ve kablo bağlantılarının nasıl yapılacağı belirtilir. Ayrıca anakartbiosunda yapılabilecek işlemler ve bios temel ayarlarının anlatımı bu kılavuzda bulunmaktadır. Çoğunlukla anakart kılavuzu ile anakartın sürücülerini ve yazılımlarını içeren bir cd verilmektedir. Bu cd içerisinde sistem kurulumlarından sonra anakart bileşenlerini tanıtan sürücü dosyaları, bios güncellemeleri ya da anakart için uygun programları içeren yazılımlar ve anakart ile ilgili resim ve video dosyaları bulunur.

10-     Tak-çalıştır (Plug andplay): Genellikle bilgisayarlarda, sisteme bağlı olan bir donanımın herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç olmaksızın donanımın sürücüsünün otomatik olarak sisteme yüklenmesi anlamında kullanılan terimdir. Genellikle bilgisayarların USB portunu kullanan cihazlar için kullanılır.Bant Genişliği: İletişim kanalının kapasitesini belirler. Birim zamanda aktarılabilecek veri miktarıdır. Bant genişliği ne kadar büyükse belli bir sürede aktarılabilecek veri miktarı da o kadar büyük olur.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">