Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ I. YAZILI -II-

1-   Statik elektriğin zararlarına karşı alınabilecek önlemler nelerdir açıklayınız?

2-   Ana kart bütün donanımları veya bağlantı noktalarını üzerinde bulundurur? Bunlar nelerdir yazınız?

3-   Güney köprüsü nedir açıklayınız?

4-   Komut seti nedir? Çeşitlerini yazınız?

5-   İletim yolları nedir kaça ayrılır açıklayınız ?

6-   RAM nedir yazıp kullanım nedenini açıklayınız ?

7-   Bant Genişliği – Tak çalıştır kelimelerini açıklayınız ?

8-   Bir bilgisayar kaç birimden oluşur yazınız?

9-   PCI-PCIE ve PCIX veri yollarının farkını yazıp kısaca açıklayınız ?

10- Aşağıdaki tablodaki boşlukları doldurunuz ?

ARABİRİM MAX. AKTARIM HIZI KABLO UZUNLUĞU

CEVAP ANAHTARI

1- Donanım birimlerinin statik elektriğe karşı korunması için yüklü olma durumlarında yükü boşaltmayı ortadan kaldıracak şekilde muhafaza edilmeleri ya da yüklenmeye neden olmayacak şekilde montaj yapılması ve kullanılması gereklidir.

Kasaya ve çalışma alanlarına montajda iletken olmayan montaj vidaları kullanılmalıdır. Parçalar metal olmayan ya da yüklenmelerine engel olacak şekilde muhafaza edilmelidir. Bunun için antistatik koruma sağlayan ambalajlar ya da özel kaplama malzemeleri satın alma esnasında donanım birimleri ile verilmektedir.

2- Üzerinde mikroişlemci soketi, RAM slotu, genişleme yuvaları (ISA, PCI, AGP ve PCI-e), BIOS, donanım kartları (dâhilî), veri yolları ve bağlantı noktalarını bulundurur.

3-Güney köprüsü yongası ise giriş-çıkış birimlerinden, güç yönetiminden, PCI veriyolundan ve USB ile anakarta entegre özelliklerden (ses ve ethernet gibi) sorumludur. Adındaki “south” kelimesinin de yine anakarttaki pozisyonundan geldiği kolayca tahmin edilebilir.

4- İşlemci içerisine yüklenmiş tüm komutlar komut seti denir. Çeşitleri ice CISC ve RISC tir.

5-İletim yolları (bus): Bu yollar işlemci ile bilgisayarın diğer birimleri arasındaki bağlantıyı sağlayan iletkenlerdir. Üç tip iletim yolu vardır. Adres yolu (adress bus): İşlemcinin bilgi yazacağı veya okuyacağı her hafıza hücresinin ve çevre birimlerinin bir adresi vardır. Veriyolu (data buses): İşlemci, hafıza elemanları ve çevresel birimleriyle çift yönlü veri akışını sağlar. Kontrol yolu (control buses): İşlemcinin diğer birimleri yönetmek ve eş zamanlamayı (senkronizasyon) sağlamak amacı ile kullandığı sinyallerin gönderildiği yoldur.

6-        RAM, elektrik kesildiğinde içerisindeki veriler kaybolduğundan işlemcinin işleyeceği verilerin tutulduğu geçici bir depolama alanıdır. İşlemci çok hızlıdır Harddisk ten gelen veriler işlemci üzerine aktarılırken Ram de hızlandırılır ve bu şekilde sistemin performansı artar.

7- Bant Genişliği: İletişim kanalının kapasitesini belirler. Birim zamanda aktarılabilecek veri miktarıdır. Bant genişliği ne kadar büyükse belli bir sürede aktarılabilecek veri miktarı da o kadar büyük olur. Tak çalıştır: Genellikle bilgisayarlarda, sisteme bağlı olan bir donanımın herhangi bir ayarlamaya ihtiyaç olmaksızın donanımın sürücüsünün otomatik olarak sisteme yüklenmesi anlamında kullanılan terimdir. Genellikle bilgisayarların USB portunu kullanan cihazlar için kullanılır.

8-Genel bir bilgisayar dört ana birimden oluşur. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir: Merkezî işlem birimi (MİB, central processing unit-CPU) Hafıza-bellek (memory) Giriş/çikiş (Input/Output-I/O) ünitesi  Giriş çıkış ünitesine bağlanan çevre birimleri .

9- PCI: Bu veri yolu 64 bitlik olup 1993 yılında geliştirilmiştir. Uyumluluk problemleri nedeniyle uygulamada 32 bit olarak kullanılmaktadır. 33 veya 66 MHz saat hızlarında çalışır. 32 bit 33 MHz hızında çalışan PCI veri yolunun kapasitesi 133MB/sn. (mega bayt / saniye)dir. PCI veri yolu tak-çalıştır desteklidir. PCI slotları beyaz renkli olup modem, ses kartı, ağ kartı, TV kartı gibi donanım kartlarının takılması sebebiyle diğer slotlara oranla sayısı fazladır. PCIE: PCI-e, güç tüketimini özellikle AGP limitlerini genişleten, sistem belleğini daha efektif kullanarak ekran kartı ve diğer donanım maliyetlerini kısma imkânı veren bir veri yoludur. PCI-e’nin diğer yenilikleri arasında dinamik bağlantı hızı yönetimi, bağlantı bant genişliği notifikasyonu gibi özelliklerin yanında, güç sınırı tanımlama olanağı da bulunuyor. Bu sonuncusu ile daha yüksek güç ihtiyacı olan kartlar için kart yuvasının güç limiti düzenlenebiliyor. PCIX: Server platformlarında uzun süredir kullanılan bir veriyoludur. PCI-X standardının amacı PCI slotlarından daha fazla bant genişliği sağlayıp “Gigabit Ethernet” gibi server platformlarında, iletişim kartlarına gerekli bant genişliğini sağlamaktır. PCI Express ile karıştırılmamalıdır. Bu iki teknoloji birbiriyle kesinlikle uyumlu değildir.

10-

Arabirim Max. aktarım hızı Kablo uzunluğu
Firewire 400 50 MB/s 4.5 metre
Hi-Speed USB 60 MB/s 5 metre
SATA I/II/III 150/300/600 MB/s 1 metre
eSATA 600 MB/s 2 metre

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">