2 sene önce Yusuf MALKOÇ tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ I.DÖNEM 2. YAZILI SORULARI -I-

 

SORULAR

1-   Klavye yapısında bulunan parçaları yazıp kısaca açıklayınız?

2-   Kapasitelerine göre optik sürücüleri sıralayıp kullanılan lazer teknolojilerini yazınız?

3-   Bir seri port bağlantı şemasını çizip üzerindeki ayakların adlarını kısaltmalarla yazınız?

4-   USB portların özelliklerini yazınız?

5-   Sabit disklere erişim için kullanılan arabirimleri yazıp SERVER için tercih edilen arabirimi açıklayınız?

6-   Ethernet kartlarında kullanılan kablolar ve veri iletim hızlarını yazıp kısaca açıklayınız?

7-   Tv kartında kullanılan chipset ne işe yarar açıklayınız?

8-   HCP ve HSP-HSF modemler ne demektir farklılıklarını açıklayınız?

9-   PCI-E ekran kartını açıklayıp PCI-E ekran kartları ile PCI ekran kartının birbirinden farkını yazınız?

10- Bir işlemci nasıl OVERCLOCK yapılır açıklayınız?

CEVAPLAR

1-       Klavye matrisi:İki kat plastikten yapılmıştır.Üzerinde gümüş nitrattan yapılmış hatlar vardır.Tuşa basıldığında, tuş plastik iki katmanı birbirine değdirerek devreyi tamamlar. Kontrol devresi: İçinde işlemci, rom, tampon bellek ve çeşitli devre elemanları bulunmaktadır.

Tuşa basıldığında işlemci , gelen satır ve sütun bilgisi ile rom içinde bir karşılaştırma yapar ve basılan tuşun kodunu bulur. Klavye kasası: Tüm bu elemanları içinde barındıran plastik yapıya denir.

2-       BLU-RAY: Mavi lazer , DVD-ROM: Kırmızı lazer, CD-ROM: Kırmızı lazer

3-

CD-RX-TXGND-RI-DTR-DSRRTS-CTS

4-       Kesme Modu: USB fare veya klavye gibi fazla bilgi göndermeyen donanımlar bu modu kullanmaktadır.b) Hacim Modu: Yazıcı gibi paket olarak bilgi transferi yapan cihazlar bu modu kullanmaktadır. Paketlerin transferlerinden sonra doğrulama yapılmaktadır. c) Asenkron Modu: USB hoparlör gibi devamlı surette bilgi alan donanımlar bu modda çalışır. Bilgi aktarımında hata doğrulaması yoktur.

5-       ATA (IDE-EIDE), Serial ATA,SCSI, SAS, FireWire, USB  ,Fiber Channel.Server için tercih edilen arabirim SCSI ve SAS tır: SCSI teknolojisi sabit disk sürücülerinde, kaset sürücülerinde, optik sürücülerde, yazıcı ve tarayıcı gibi harici çıkış cihazlarında da yaygın olarak kullanılan bir standarttır.

6-       UTP kablo: CAT5 kablolar 100 mbps hızında çalışır korumasız kablodur.Bu kabloların 1000 mbps hızlarında olanları da vardır bunlara CAT6 kablo denir.Bağlantı konnetktörünün adı RJ-45 tir İç ortamlarda kullanılır. STP kablo: CAT5 kablolar 100 mbps hızında çalışır korumalı kablodur. Bu kabloların 1000 mbps hızında olanları da vardır bunlara CAT6 kablo denir. Bağlantı konektörünün adı RJ-45 tir.Dış ortam ağlarında kullanılır. Koaksiyel kablo: 10 mbps hızında çalışır eski tip ağlarda kullanılır. Bağlantı konektörünün adı BNC dir.

7-       Chipset TV kartının temelini oluşturur. TV kartının işlem yapma kapasitesi bu chipsete bağlıdır. Chipset kanal ayarlama, değiştirme, ses efekleri, aynı anda birden fazla kanal seyretme, çoklu ortam desteklemesi, görüntü yakalama işlemleri yapma özelliğine sahiptir.

8-       HCF modemler: HCF ( Host Controlled Family) dijital sinyal işlemci tarafından kontrol edilen modemlerdir. Bu modemlerde DSP birimi vardır. HSP ve HSF Modemler: Bu modemlerde DSP(dijital sinyal işlemcisi) birimi yoktur. Modem haberleşme arabirimi aracılığı ile DSP’nin yapması gereken işlemler yazılım aracılığı ile bilgisayarın işlemcisine yaptırmaktadır. İşlemci olan modemler işlemci olmayan modemlere göre daha hızlıdır ve işlemciye yük getirmeden çalışırlar.

9-       Paralel çalışan PCI veri yollarının birbirlerine seri olarak bağlanması ile oluşturulur. 16X bir PCI-E slotu çift ban genişliğinde 80 gbps hızında tek bant geniiğinde 40 gbps hızında çalışmaktadır.PCI kartlar tek veriyolunu paylaşırlarken, PCI Express kartların ayrı ayrı yolları vardır.

10-   FSB hızı değiştirilerek işlemcinin hızı artırılabilir. Anakart üzerindeki jumper (köprü) ya da bios ayarları kullanılarak yapılır

VN:F [1.9.22_1171]
Bu yazıyı derecelendirebilirsiniz!!!
Rating: 5.4/10 (16 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ I.DÖNEM 2. YAZILI SORULARI -I-, 5.4 out of 10 based on 16 ratings
Etiketler :
Yazar : Yusuf MALKOÇ
Benzer Yazılar
Flash belleğimi taktım ve oda ne Flash belleğim kısa yol olmuş ? ne yaptım peki okuyalım?
Bugün sınav yapacaktım flash ımda sorularım vardı ve taktım ki flash bellek kısa yol olmuş....Biraz araştırdım ve çözdüm. Aslında komik olan ortada bir virüs olduğu ve Kaspersky 2012 ile övünüp dururken çaresiz kalışımdı...Naaptım araştırdım uyguladım. Öncelikle klas...
Bilişim teknolojilerinin temelleri dersi ağ temelleri sunuları
[wpfilebase tag=list id='9,11,12' tpl=data-table pagenav=1 num=25 /]...
BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ I.DÖNEM III.YAZILI -III-
    1-   Lazer yazıcının bir kağıdı yazma mantığını açıklayınız ? 2-   Led projeksiyonların tercih edilme/edilmeme nedenlerini açıklayınız ? 3-   Monitörlerle ilgili temel kavramları yazıp en az 4 tanesini açıklayınız? 4-   Klavyelerin çalışm...
Yorumlar