Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Android Studio Rastgele Şifre Üreten Program

Android Studio rastgele şifre oluşturma programı kodları

Programımızın amacı küçük harf, büyük harf, rakam ve sembolleri kullanarak kullanıcıya istediği uzunlukta ve istediği kriterlere uygun şifre üretmektir. Programın çalışma mantığı şöyledir;

Kullanıcı şifresinde hangi kriterden kaç tane kullanacağını, istediği parametrenin altına girmelidir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

 

Kullanıcı burada şifresinde 2 adet küçük harf, 3 adet büyük harf, 5 adet rakam ve 1 adet sembol istediğini ve toplam şifre uzunluğunun 11 olması gerektiğini belirtiyor. Programımız da istediği kriterlere uygun bir şifre ekrana getiriyor.

Bu ekranda gördüğümüz gibi kullanıcı bazı kriterleri doldurup bazılarının rastgele oluşturulmasını isterse programımız yine belirtilen kurallara uyarak kalan kısımları otomatik doldurmaktadır.

Kullanıcının kriterlere girdiği sayıların toplamı, şifre uzunluğuna girdiği sayıdan fazla olursa program “Şifre uzunluğu Belirtilen Değerlerden Küçük” şeklinde uyarı vermektedir.

Programımızın java kısmına bakacak olursak başlıca kodlar ve işlevleri şöyledir;

 

 

 

Burada “char” değişkeni ile tırnak içine aldığımız rakamlar ve semboller ile generateString fonksiyonumuza seçime göre uygun değişkeni ve uzunluğu gönderip bir şifre üretimi elde ediyoruz.

 

 

Burada ise StringBuilder nesnesi ve rastgele sayı üreticisi ile bir “c” adında değişken oluşturulup bu rastgele sayıya tekabül eden karakter “c” değişkenine ekleniyor.

 

 

Üretilen şifre geçici bir dizi değişkenine atılıp rastgele olarak yeni yerine konumlandırılıp üretilen şifreyi karıştırıyor.

 

Uygulamayı indir:

Program Dosyaları

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">