Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Activity Sınıf Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar;
bilisimdiyari.com sitemizin üzerinden anlattığımız Android Programlama yazı serimizde bu dersimizde Activity sınıf kullanımı ile devam ediyoruz.

Activity Nedir ?

Activity özelliğini uygulama geliştirirken çok kullancağız. Uygulamamızın görünen ekran yapısı olarak da söyleyebiliriz.Bir Activity oluşturduğumuzda .java uzantılı class yapısı oluştuğunu da göreceksiniz.Ayrıca her bir Activity nin kendine ait yaşam döngüsü vardır. Activity nin yapısını düzgün bir şekilde kullanmamız için bu yaşam döngüsünü çok iyi bir şekilde bilmemiz gerekiyor. Yaşam döngüsünü incelediğimizde Activity başlatıldığında ilk olarak çalışan method onCreate methodudur.

Android Studio da yeni bir android projesi oluşturalım.İlgili adımları tamamladığımızda ana activitye sahip bir proje oluşturduğumuzu göreceksiniz.MainActivity android uygulamamız ilk başlatıldığında çalışacak olan sınıftır. Her Activity de onCreate methodu içinde setContentView  olduğunu göreceksiniz.Bu kısımda Activityimizin hangi görsel yapıya sahip olduğunu belirliyoruz.

Diğer bir özellik ise oluşturulan her bir Activity sınıfının AndroidManifest.xml de tanımlı olmak zorundadır yani bir tanımlama yapılması gerekiyor eğer Android Studio da new->Activity kısmından bir Activity oluşturduysak otomatik olarak Activityimizin tanımınında AndroidManifest.xml de oluştuğunu göreceksiniz. Diğer bir yöntem ise öncelikle bir new->Java Class oluştururuz daha sonra sınıfımızı Activity den türetiriz ( extends ederiz ) otomatik olarak bir layout oluşmadığından ayrıca bir layout oluştururuz ve setContentView de tanımlarız.

Yeni bir android projesi oluşturuyoruz.

activity-kullanimi

 

Uygulamanın min sdk yani en düşük hangi cihazlarda desteklendiğine dair bilgiyi seçiyoruz.
activity-kullanimi

Empty Activity seçeneğini seçelim.activity-kullanimi

Activity adını MainActivity olarak kaydettik.activity-kullanimi

MainActivity sınıfımızın onCreate methodunda layout kısmıda tanımlı olan TextView i findViewById ile önce id sine eriştik ve daha sonra setText methodu ile “Hello World” olarak içerik girdik.

MainActivity.java

activity_main.xml


AndroidManifest.xml

Aşağıdaki kod da gördüğünüz gibi MainActivity sınıfımız tanımlı ve tagleri içinde MAIN ve LAUNCHER kodları olduğunu göreceksiniz. İlk çalışacak Activity in hangisi olduğunu belirlemek için kullanıyoruz bu kodları.

Yazar Hakkında

Leave a reply

Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">